Це цікаво

День 1

Хто такий психолог?

/Files/images/2020_2021/psiholog/psiholog_mc-1.jpg

Сьогодні слово «психолог» часто лунає з засобів масової інформації, на різних конференціях та зібраннях, просто з вуст перехожих людей. Здається, що слово «психолог» стало кличем моди сьогодення. Доводиться чути про всезростаючу роль психолога в суспільстві, важливість даної професії та багато іншого. Однак перш за все слід розібратись, хто такий психолог.

Психолог – це фахівець, предметом професійної діяльності якого є психіка людини, її внутрішній світ, переживання, емоції та цілий ряд аспектів, що стосуються психологічної сфери життя людини.

Практичний психолог в закладі освіти має на меті надання кваліфікованої психологічної допомоги з питань психічного розвитку та психологічного здоров’я дітей. В широкому колі явищ, якими опікується психолог знаходимо: адаптацію дітей до нового соціального середовища, дитяча тривожність, замкненість, гіперактивність, відставання в розвитку, дитяча агресія, плаксивість, питання взаємодії з однолітками та дорослими, психологічна готовність до школи та багато іншого. Окремо слід виділити проблеми дитячого насильства(фізичного, психологічного, духовного) та занедбаності з боку батьків.

Оскільки психологічні проблеми часто носять комплексний характер, дитячий психолог підтримує професійні зв’язки та співпрацює з такими фахівцями, як соціальний педагог, дефектолог, логопед, психотерапевт та дитячий психіатр.

Дитячий психолог у своїй діяльності спирається на професійні знання та використовує лише перевірені (надійні та безпечні) методи роботи. Кожному, хто звернувся за професійною психологічною допомогою, гарантується право конфіденційності. Будь-яке розголошення особистої інформації вважається недопустимим.

В Україні день психолога відзначають 23 квітня. У ХХІ столітті професія психолога стає все більш популярною. Більш того, люди абсолютно різних сфер діяльності все частіше цікавляться психологією, купують книги і вивчають самостійно ази науки.

І все ж у важкій ситуації вони все одно звертаються за допомогою до фахівців, і кожен психолог, який консультує людей, бере на себе величезну відповідальність. Адже від його особистої майстерності і знань багато в чому залежить результат консультування, який розкриває безліч шляхів вирішення проблеми, зберігає здоров'я, а часом і життя клієнта.

В психології зібрано безліч унікальних фактів і даних, які показують, що знання людини про саму себе змінюють її стан і почуття.

Важливо знати, чим відрізняється психолог від психотерапевта чи психіатра. Для більшості немає ніякої різниці. Побутує думка, що всі вони працюють із психами. У чому ж особливості роботи цієї особи і чим вона відрізняється від психотерапевта і психіатра?

Психолог — це спеціаліст, який має відповідну освіту і працює із здоровими людьми, котрим необхідна допомога в різних життєвих ситуаціях (сімейні стосунки, труднощі у дитячо-батьківських взаємовідносинах, непорозуміння з колегами, втрата близьких, проблеми вибору тощо).

Психотерапевт — особа, яка має кваліфікацію з психотерапії. Працює з психологічно здоровими людьми, у яких є внутрішньоособові проблеми, що спричиняють багато незручностей і заважають нормально жити.

Психіатр — лікар із медичною освітою, який працює з людьми, що мають різні психічні захворювання.

Психіатр підтримує особистість від тотального розвалу. Психотерапевт підтримує і трансформує особистість. Психолог не працює з особистістю, а дає рекомендації на рівні поведінкових навичок, тобто працює з поведінкою. Отже, психологи працюють із цілком ЗДОРОВИМИ ЛЮДЬМИ, яким потрібна підтримка у вирішенні конкретної ситуації або проблеми. Психолог не дає порад, не має чарівної палички, не оцінює і не критикує. Він спрямовує вас, дає можливість зрозуміти те, що насправді відбувається у вашому житті, допомагає роздивитися різні варіанти рішень та знайти вихід.

Психолог — це той, хто несе світло, поки ви шукаєте дорогу.

Велика мужність — усвідомити, що у вашому житті не все добре, наважитися взяти на себе відповідальність за те, що відбувається, і почати з цим працювати. І стати ще більш щасливим, здоровим, упевненим і успішним.

«Більшість людей щасливі настільки, наскільки вони вирішили бути щасливими» (А. Лінкольн)

/Files/images/2020_2021/psiholog/20210420_161021.jpg

День 2

20 цікавих фактів про психологію людини

/Files/images/2020_2021/psiholog/1_1522927984.png

Всім нам відомо, що психологія — це наука про людину. Об’єктом цієї науки є найскладніша сфера життєдіяльності людини – психіка. Складність психіки як явища зумовлена тим, що вона є вищим продуктом біологічного та суспільного розвитку живих істот. (С.Д. Максименко)

Психологію можна віднести до одної з найцікавіших наук. Якщо Вам все ж хочеться дізнатися більше, то цікаві факти про психологію Вам допоможуть.

№1: Мозкова діяльність продовжується навіть тоді, коли ми відпочиваємо. У цей момент відбувається фільтрація того, що дійсно потрібно відкласти в пам’яті, а що прибрати «про запас». Прокинувшись вранці ви ніколи не забудете те, що дійсно важливо для вас, але і не згадайте того, на чому не зупинили свою увагу вчора.

№2: Людина відчуває себе більш успішною та щасливим тільки тоді, коли її мозок чимось зайнятий. Більш того, сіра речовина не цікавить монотонна робота – мова йде як раз про постійну метушню концентрації та перемикання з однієї роботи на іншу. Тільки в такі моменти людина відчуває себе щасливою.

№3: Дослідники довели, що якщо в юності людина вміла відмовлятися від того, чого сильно бажала, їй даються життєві випробування простіше та з мінімальними втратами.

№4: Для того, щоб до чогось звикнути необхідно трохи більше 2-х місяців, а точніше – 66 днів. Саме такий період знадобиться людині для того, щоб сформувати та довести до автоматизму будь-яку дію. Наприклад, якщо ви хочете перейти на правильне харчування, то вам може знадобитися трохи менше – приблизно 55 днів. А ось до спорту доведеться звикати довше – до 75 днів.

№5: Якщо ви думаєте, що можете мати безмежну кількість друзів, ви глибоко помиляєтеся. Виявляється, що людина за все своє життя може дружити до 150 разів.

№6: Якщо вас мучать кошмари по ночах, можливо, ви мерзнете уві сні. Науковий факт – чим холодніше в спальні, тим більше шансів побачити поганий сон.

№7: Кращим засобом від турбот, тривожності і стресу є читання. Це заняття надає більш швидкий ефект на організм. Дивно, але цей спосіб багато краще прийому алкоголю, набагато ефективніше прогулянкам, чаювання або прослуховування музики.

№8: У психології є принцип: чим більше очікувань з приводу якоїсь події, тим вище ймовірність нищівної розчарування. Більше чекаєш – менше отримуєш, менше чекаєш – більше отримуєш.

№9: Більшість людей в незнайомому місці тримається праворуч. Якщо ви не хочете бути в натовпі або простояти довго в черзі, то знаючи цей факт, сміливо йдіть ліворуч або займайте чергу, яка лівіше.

№10: Цікаво те, що хороші оцінки людина запам’ятовує у багато разів краще, ніж погані. З імовірністю 89% люди згадають позначку «5» і лише 29% – оцінку «3». Як наслідок, здається, що оцінка була вище, ніж насправді.

№11: Цікаво, що судді в спорті карають частіше ті команди, форма яких чорного кольору. Це підтверджує статистика, яку ведуть НХЛ, ФІФА.

№12: Відомий факт, що жінки, перебуваючи в магазині одягу, більше акцентують увагу на полиці та вішалки, на яких панує безлад. Підсвідомо їм здається, що саме там знаходиться щось краще, цікавіше.

№13: Цілу сферу психологічних факторів та прийомів використовують на собі магазини. Наприклад, повторювані товари на касі, акції та спеціальні цінники різних кольорів. Якщо на ціннику написати замість «Шкарпетки – 2 грн.» – «АКЦІЯ! 5 пар носків – 10 грн.» продажі можна збільшити рівно наполовину.

№14: Люди неохоче суперечать спокійній, врівноваженій людині. Навпаки, коли хтось люто і агресивно відстоює свою думку – йому чинитимуть опір та будуть з ним сперечатися.

№15: Ті, хто спить 6-7 годин, менше схильні до ризику передчасної смерті, ніж ті, хто спить по 8 годин. Варто відмітити, що ті, хто спить менше 5 годин – в три рази частіше страждають психічними розладами, ніж ті, хто спить по 8-9 годин.

№16: Немає для людини кращого слова, ніж її ім’я. Перше, що треба запам’ятовувати при знайомстві – ім’я. Не посаду, не професію, а ім’я. Це основне правило встановлення хороших відносин.

№17: Якщо людина намагається щось пригадати, але при цьому продовжує дивитися вам в очі, будьте упевнені, вас обманюють.

№18: Згідно психологам, всі ми любимо мріяти. Дослідники стверджують, що люди, які люблять мріяти, як правило, більш винахідливі та краще вирішують різні проблеми.

№19: Найвідоміший приклад «обману через чесність». Людина, яка озвучить свої нечисті наміри, буде виглядати в очах оточуючих більш чесною, ніж людина, у якої ці наміри повністю відсутні або вона їх приховує.

№20: Ви можете запам’ятати тільки 3-4 елементи одночасно. Існує правило «магічного числа 7 плюс-мінус 2», згідно з яким людина не може зберігати більше 5-9 блоків інформації одночасно. Більша частина інформації в короткочасній пам’яті зберігається 20-30 секунд, після чого ми її швидко забуваємо, тільки якщо не повторюємо знову і знову.

/Files/images/2020_2021/psiholog/20210420_160740.jpg

День 3

Про емоції та їх роль у житті людини

/Files/images/2020_2021/psiholog/20210420_145355.jpg

Емоції багато в чому визначають наше світосприйняття. Вони вказують на наші потреби, та їх ступінь задоволеності. Емоційні переживання впливають на різноманітні аспекти життя, характер стосунків з іншими людьми, здатність включатися в діяльність. Ключовою роллюв самоуправлінні емоціями і, таким чином, своїм життям - є усвідомлення своїх життєвих цілей і співставлення до них власних конкретних цінностей. Проте «виховання почуттів» означає не тільки контроль і підпорядкування почуттів розуму, але й здатність виявляти свої почуття, слухатися «велінь серця».

Як досягати душевної рівноваги? Усвідомимо, що почуття задоволення є духовною звичкою. Тільки від вас залежить, будете ви постійно роздратованим песимістом чи цікавитиметеся приємними речами і підтримуватимете у себе оптимістичний настрій.

Люди майже щодня думають про турботи, тривоги і рідко згадують про те, що їм вдалося, що хорошого приніс їм цей день. Мудрість – уміти радіти дрібницям. Не треба лише очікувати на зустріч з великим щастям. Варто тішитися з того, що життя дарує нам щодня: сонцю, що знову виглянуло після дощу, співу пташок, посмішці дитини, тому, що ви і ваша сім’я здорові, що живете в злагоді.

Напевно, щасливіший той, хто здатен підтримувати теплі стосунки з іншими. Щаслива людина краще ставиться до свого оточення, ніж та, кому бракує щастя. Слід також пам’ятати, що труднощі й перешкоди – необхідна складова нашого життя. Перешкоди існуватимуть завжди, і чим швидше ми навчимось їх долати, тим більші проблеми зможемо вирішити в майбутньому. Долаючи труднощі, ми перевіряємо свої сили, набуваємо впевненості в собі – зростаємо. Тож плануймо в житті й радість!

/Files/images/2020_2021/psiholog/20210420_160720.jpg

День 4

10 способів відновити рівновагу

/Files/images/2020_2021/psiholog/g1IrZO04jRhN1C0bqrME.r450x260.jpg

1.Залишайтеся позитивними!

Позитивні думки допомагають зробити стрес переривчастим, фокусують ваш мозок на тому, що є абсолютно вільним від стресу. Ви повинні допомогти вашому блукаючому розуму, свідомо вибравши для нього позитивну тему для думок. Будь-яка позитивна думка буде змінювати напрямок вашої уваги.

Коли справи йдуть добре і у вас хороший настрій, це відносно легко зробити. Коли ж справи йдуть погано і в голові цілий рій негативних думок — це може стати для вас викликом. У такі моменти подумайте про ваш день, і знайдіть в ньому хоча б одну позитивну річ, яка сталася, і не важливо, наскільки малою вона була. Якщо ви не можете сфокусуватися на цьому дні, то згадайте про попередній або навіть весь тижня. Або, якщо ви очікуєте на якусь хорошу подію в майбутньому, зосередьтеся подумки на ній. Мета в тому, щоб “перемкнути” ваші думки з негативу на щось хороше.

2. Переосмислюйте свої погляди.

Стрес і занепокоєння підживлюється нашим власним спотвореним сприйняттям подій. Легко вірити, що нереальні терміни, зарозумілі шефи і неконтрольовані затори — це ті причини, через які ми постійно відчуваємо стрес. Ви не можете контролювати обставини, але ви можете контролювати свою реакцію на них. Тому, перш ніж витрачати багато часу на щось, зупиніться і поставте цю ситуацію в перспективу.

Якщо ви не впевнені в тому, чи потрібно щось робити, спробуйте знайти докази того, що ваші занепокоєння завищені. Якщо ви думаєте, що “все йде не так” або “нічого не вийде”, ви повинні переглянути ситуацію. Відмінний спосіб виправити ситуацію, це скласти список тих речей, які йдуть не так. Майже завжди там можна побачити лише кілька пунктів. І тепер викликаний ними стрес вже на здається всеосяжним і легко піддається управлінню.

3. Дихайте.

Найпростіший спосіб зробити стрес періодичним — дихати. Практика бути присутнім тут і зараз зі своїм диханням тренує ваш мозок до виконання одного конкретного завдання і заспокоює зсередини. Коли ви відчуваєте стрес, зосередьтеся на кілька хвилин на своєму диханні. Зачиніть двері, відкладіть всі відволікаючі фактори, сядьте на стілець і просто дихайте. Вам потрібно на деякий час зосередитися виключно на своєму диханні, щоб перервати блукання розуму. Думайте про те, як це — вдихати і видихати. Це звучить просто, але на ділі не так й легко зробити. Цілком природно, якщо через кілька вдихів ви почнете думати про щось інше. Тоді просто знову зосередьтесь на диханні і продовжуйте вправу. Якщо для вас це легке завдання, почніть рахувати свої вдихи і видихи до 20. Потім почніть спочатку.

Ця вправа може здаватися простою чи навіть непотрібною, але ви будете здивовані, наскільки спокійно будете почуватися після неї, і як легко вам стало позбуватися від відволікаючих думок, які в іншому випадку могли надовго засісти в вашому мозку.

4. Пригнічуйте негативні внутрішні діалоги.

Великим кроком в управлінні стресом є припинення негативних внутрішніх діалогів. Чим більше ви роздумуєте про негативне, тим більшу силу воно має.

Більшість наших негативних думок саме цим і є — думками, а не фактами. Коли ви зловите себе на обмірковуванні негативних і песимістичних думок, скажіть собі: “Час зупинитися і записати їх!”. Справді зупиніть те, що ви робите, і запишіть те, про що думаєте. Як тільки ви змогли перервати імпульс негативних думок, ви зможете бути більш раціональними і з “ясною головою”, щоб правдиво їх оцінити.

5. Переосмислюйте свої погляди.

Стрес і занепокоєння підживлюється нашим власним спотвореним сприйняттям подій. Легко вірити, що нереальні терміни, зарозумілі шефи і неконтрольовані затори — це ті причини, через які ми постійно відчуваємо стрес. Ви не можете контролювати обставини, але ви можете контролювати свою реакцію на них. Тому, перш ніж витрачати багато часу на щось, зупиніться і поставте цю ситуацію в перспективу.

Якщо ви не впевнені в тому, чи потрібно щось робити, спробуйте знайти докази того, що ваші занепокоєння завищені. Якщо ви думаєте, що “все йде не так” або “нічого не вийде”, ви повинні переглянути ситуацію. Відмінний спосіб виправити ситуацію, це скласти список тих речей, які йдуть не так. Майже завжди там можна побачити лише кілька пунктів. І тепер викликаний ними стрес вже на здається всеосяжним і легко піддається управлінню.

6. Використовуйте візуалізацію, як спосіб залишатися спокійним. Допомагає, якщо ви уявите себе стриманим та зосередженим. Перестаньте кричати і рухайтеся якомога повільніше. Говоріть повільно і тихо. Станьте тією спокійною і незворушною людиною, яку ви бачите у своїй уяві. Ще один прийом: згадайте про якусь публічну людину, яка завжди тактовна та стримана. Подумайте, як вчинила би ця людина на вашому місці.

7. Визначте фактори, які виводять вас із себе. Чи є якісь певні ситуації, які змушують вас втрачати контроль? Визначте конкретні чинники – від часу доби до ступеня завантаженості (або ступеня нудьги), до рівня цукру в крові. Втрачаєте ви самовладання, коли надто шумно – або занадто тихо? Знання своїх особистих подразників допоможе вам зберігати спокій протягом дня та уникати тривожних середовищ.

8. Усвідомте, що ви можете контролювати свої емоції. Згадайте моменти, коли ви успішно залишатися спокійними в складній ситуації. Пам’ятайте, що ви можете повторити це, знаючи, що вас дратує і що може допомогти вам зберігати душевний спокій.

9. Створіть спокійну обстановку за допомогою розслаблюючих ритуалів. Якщо спокійна музика втішає вас, користуйтеся цим. Якщо тиша заспокоює вас, користуйтеся цим. Коли ви приходите з роботи додому, знайдіть кілька хвилин, щоб ваш розум міг заспокоїтися перед тим, як зануритися в сімейні справи. Посидьте пару хвилин в машині і зробіть декілька глибоких вдихів. Скиньте туфлі і випийте кілька ковтків води. Такі ритуали надзвичайно заспокоюють під час переходу від одного виду діяльності до іншого.

10. Не соромтесь просити допомоги.

Інколи ми думаємо, що можемо зі всім впоратись самостійно. Але для того, щоб залишатись спокійними і продуктивними, ви повинні визнати свої слабкості і попросити допомоги тоді, коли потребуєте її. У кожного з нас є людина, на яку можна покластись, і яка готова допомогти в будь-яку хвилину.

Звичайна розмова про ваші занепокоєння і труднощі може послабити стрес і створити новий погляд на ситуацію. У більшості випадків інші люди бачать вирішення ваших проблем тому, що не прив’язані емоційно до ситуації і не переживають її зсередини. Прохання про допомогу може не тільки пом’якшити ваше занепокоєння, але і зміцнити взаємини з тими, на кого ви покладаєтеся.

/Files/images/2020_2021/psiholog/20210420_161109.jpg

День 5

П'ЯТЬ СЕКРЕТІВ ЩАСТЯ

/Files/images/2020_2021/psiholog/depositphotos_11633268-stock-photo-rest.jpg

Психологи стверджують, що бути щасливими — просто. Головне — робити щодня те, що робили учасники досліджень «Щасливим бути легко». Психолог каліфорнійського університету Соня Любомирських разом з колегами виділила п'ять речей, які, на їх думку, допомагають бути щасливими.

По-перше, необхідно бути вдячними.

Ті учасники експериментів, яких психологи попросили написати листи подяки людям, які їм коли-небудь допомогли, почували себе значно щасливішими, ніж ті, хто таких послань не писав. Причому зовсім необов'язково було відправляти ці листи. Як зазначають учені, навіть просте вираження подяки на папері змушувало людей відчувати прилив щастя.

По-друге, треба бути оптимістами.

Учасникам проекту було дано завдання подумати, яким вони бачать своє ідеальне майбутнє: це може бути, наприклад, сімейне життя з люблячим та надійним партнером або повноцінна професійна діяльність. Після цього свої думки потрібно було записати в особистий щоденник. Ті, хто практикував таким чином протягом кількох тижнів позитивне мислення, говорили, що їх душевний стан значно покращився.

По-третє, треба вміти радіти своїм успіхам.

Так, люди, які записували по три випадки, які їх порадували за тиждень, концентрувалися саме на всьому доброму, що відбувалося в їхньому житті, і знаходили більше причин бути щасливими.

По-четверте, слід використовувати свої сильні сторони.

Наприклад, ті, хто вважає, що володіє непоганим почуттям гумору, можуть жартами розрядити напружену обстановку ділової зустрічі або втішити друга, що потрапив у біду. Гумор також допомагає забути про свої біди, стверджують психологи.

По-п'яте, потрібно робити добрі вчинки.

Люди, які пожертвували своїм часом і грошима на допомогу нужденним, казали, що відчули себе після цих актів милосердя щасливішими.

/Files/images/2020_2021/psiholog/IMG-0325e9318c6296a6dda4babb37759337-V.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 213