Як попередити розвиток хронічного професійного стресу під час роботи з людьми

/Files/images/2020_2021/20210119_224859.jpg

1. Опануйте стратегією вибіркового сприймання (процесом прийняття рішення про те, на чому сконцентрувати увагу: на негативному чи позитивному). Не давайте думкам опановувати Вами. Навчіться усвідомлювати позитивні аспекти ситуації та знижувати (не відкидати!) важливість неприємних аспектів. З цією метою використайте такі прийоми:

• складіть перелік ситуацій, які Вас наразі турбують, та перелічіть їхні позитивні сторони;

• перед сном (або у інший зручний час) пригадайте все гарне та приємне, що відбулося з Вами сьогодні.

2. Зробіть своє життя святом (навчіться «нюхати троянди»). Життя може стати святом, якщо віднайдете час для його святкування, а тому:

• сконцентруйтеся на всьому гарному, що є у Вашому житті;

• сформуйте у себе звичку дякувати долі (радіти тому приємному, що Ви маєте);

• якщо Ви досягли якоїсь мети, навіть малої, дозвольте собі насолодитися успіхом її досягнення, не починайте одразу ж ставити перед собою нову мету. Святкуйте свої досягнення.

• сприймайте життя з усією повнотою. Для цього докладіть свідомих зусиль, змініть звичні способи дій (наприклад, вибір різних маршрутів до місця роботи, форм проведення семінарів, нарад, звітів, взаємодії з учнями тощо).

3. Навчіться використовувати гумор як буфер між стресовою ситуацією та Вами. Перегляньте кінокомедію, журнал коміксів.

4. Поспілкуйтеся у групі соціальної підтримки. Це створює почуття причетності, почуття того, що тебе сприймають і люблять таким, який ти є, а не тому, що ти можеш щось зробити для когось.

5. Спробуйте дотримуватись деяких правил щодо організації своєї діяльності:

а) правила, які стосуються безпосередньо Вас:

• Визнайте, що в житті нічого немає завершеного. Ви помиляєтеся, якщо вважаєте, що зможете закінчити абсолютно все, що потрібно, вчасно й нічого не забувши.

• Якщо перед Вами поставлене якесь завдання, запитайте себе: «А чи мушу я це зробити саме зараз і чи буде це важливо через п’ять років?»

• Зосередьтесь лише на одній справі протягом певного проміжку часу; намагайтеся не виконувати кілька справ одночасно.

• Пам’ятайте, що Ваш час — цінний і що ним потрібно дорожити. Якщо маєте можливість, то заплатіть іншій особі за виконання роботи, яка Вас надто стомлює.

• Зазначте період, коли Ваша щоденна робота буває найпродуктивнішою. Враховуючи власний ритм продуктивності, можна вдосконалити свою працездатність.

• Заплануйте перерви в заняттях, які стомлюють Вас через тривалість або інтенсивність. Робіть перерви до того, як відчуєте напруження та втому.

• Намагайтеся зробити Ваш графік гнучким.

• Пам'ятайте, що Ваші переконання істинні лише деякий час, а тому будьте відкритими для нових ідей.

• Щоразу нагадуйте собі про те, що не є важливим для Вас, та про те, що Вам дійсно потрібно. (Але зауважте: якщо те, що Вам потрібно, не сприяє розвитку нашого духу й розуму, то це — марнування часу).

• Час від часу намагайтеся побути на самоті.

• Потурбуйтесь про правильне харчування та комфортну ситуацію на роботі. Визначте для себе збалансовану дієту. Не дозволяйте «зайвому» шуму з вашого оточення вибивати Вас зі стану рівноваги.

б) правила стосовно Вашої взаємодії з іншими людьми:

• Посміхайтесь якомога більшій кількості людей – це допомагає знизити рівень ворожості.

• Дякуйте людям, якщо вони роблять Вам щось приємне.

• Вчіться слухати розмову інших людей мовчки, не дозволяючи собі втручатися, підштовхувати їх якимось чином.

• Не заважайте іншим людям робити те, що Ви б зробили швидше.

• Зміцнюйте стосунки з друзями та знайомими, намагайтеся зробити їх ближчими.

6. Шукайте свій власний спосіб самовідновлення:

активний відпочинок; фізичні вправи; спорт; туризм; прогулянки; хоббі; музика; творчість; спілкування з друзями або домашніми улюбленцями; водні процедури; масаж; аромотерапія; медитація, релаксація або аутогенне тренування тощо.

Мудрість у висловах

Дві людини дивились крізь тюремні грати. Один бачив багнюку, інший бачив зірки.

Те, що вас образили чи обікрали, – нічого не означає, якщо ви не будете постійно про це згадувати.

Конфуцій

Стрес – це не те, що з вами трапилося, а те, як ви це сприймаєте.

Г. Сельє

Не бажай собі кінця тривог, бо з тривогами закінчується і життя.

Прислів’я

Якби люди знали, скільки праці коштувала мені майстерність, вона аж ніяк не здавалася б їм прекрасною.

Мікеланжело

Література:

* Грановская Р. Элементы практической психологии. 5-е изд., испр. и доп. – СПб.: Речь, 2003.

* Технології роботи організаційних психологів: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. та слухачів ін-тів післядиплом. освіти / За наук. ред.Л.М.Карамушки. – К.: Фірма “Інкос”, 2005.

* Томан І. Як удосконалювати самого себе: Пер. з чес. – К.: Політвидав України, 1984.