Історія шкільної бібліотеки

Історія шкільної бібліотеки розпочалася з моменту відкриття школи №5 при Південній залізниці у 1935 році. Першими учнями школи стали діти робітників вагоноремонтного заводу, заводу електроапаратури. Згодом, саме ці підприємства стали шефами школи, які приймали активну участь у її розбудові.

З моменту відкриття школи, бібліотека містилася у невеличкій кімнаті, що була розташована на 1-му поверсі. Для зберігання книжок було відведено невеличку шафу та кілька дерев’яних поличок. Книжок було дуже мало й тому, за ініціативою першого директора школи, Климентія Леонідовича Бондаренка, було оголошено збір книжок дітьми з метою поповнення фонду бібліотеки. На той час були відсутні навчальні заклади, які б готували спеціалістів бібліотечної справи й тому функції бібліотекаря виконували завгосп школи та деякі вчителі.

Після оголошення про початок війни, наприкінці червня 1941 року, директор школи Бондаренко К.Л., у складі вчителів-добровольців рушає на фронт.

Лише після війни, у 1945 році, було відбудовано приміщення школи, яке дуже постраждало від обстрілів та бомбардувань. У цей же час, при активній участі вчителів-фронтовиків, поновлено навчально-виховний процес.

Набагато пізніше, у 1960 році, до основного корпусу школи було добудовано нове приміщення. У зв’язку з цим, бібліотеку перенесено на 2-ий поверх старої будівлі. Там вона займала 3 кімнати: перша велика – для зберігання художньої літератури; друга – для зберігання фонду підручників, а третя виконувала функцію читальної зали та місця обслуговування вчителів та школярів. У цей період на посаді бібліотекаря та, за сумісництвом, вчителя малювання, починає роботу Полтавець Катерина Яківна. З її приходом змінилося ставлення до бібліотеки з боку викладацького та учнівського складів. Вона започаткувала ведення «Книжкової лікарні» та вперше почала вести читацький гурток, з метою привити дітям любов до читання, навчити їх бережливого ставлення до книги. У цей час бібліотечний фонд значно збільшився за рахунок державних надходжень нових видань.

У 1961 році директором школи стає Бляхеров Майор Борисович, вчитель історії, фронтовик. За його вказівкою та за підтримки підприємств-шефів, у бібліотеці було проведено капітальний ремонт із встановленням металевих книжкових стелажів.

З 1975 до 1980 року, під керівництвом вчителя української мови та літератури Лівенцової Лідії Федорівни, працював гурток шанувальників української літератури «Тронка». Його учасники активно листувалися та відвідували відомих на той час українських письменників - Петра Панча та Олеся Гончара. Після кожного візиту, «тронківці» дарували шкільній бібліотеці нові твори цих письменників із автографами. Всі інші учні та вчителі школи мали чудову нагоду бути першими читачами новинок літератури. Завдяки ентузіазму Полтавець К.Я., у бібліотеці розпочала роботу «Книга відгуків та пропозицій». Саме до неї мали можливість звернутися всі читачі бібліотеки.

У 1980 році посаду директора школи посіла Горюн Валентина Іванівна, яка за сумісництвом була викладачем географії. Серед викладацького та учнівського складу, вона була відома своєю любов’ю до подорожей. Після повернення з чергової країни, Валентина Іванівна привозила величезну кількість літератури та фотоматеріалів про країну, де вона перебувала. Частину цих матеріалів вона люб’язно подарувала бібліотеці, зробивши неоціненний внесок у збагачення та збільшення книжкового бібліотечного фонду.

У зв’язку із набором до 1-их класів дітей шестирічного віку, виникла необхідність у звільненні приміщень під класи для цієї категорії дітей. Тому, за наказом директора школи, бібліотека була повністю перенесена на 1-ий поверх будівлі, де і перебуває до сьогоднішнього дня.

У 1983 році бібліотекар школи, Полтавець К.Я., йде на пенсію. Вона була першим та справжнім професіоналом із бібліотечною освітою, яка внесла багато нового в роботу шкільної бібліотеки та заклала в душі учнів любов до читання та книги взагалі. Весь безцінний досвід вона передала своїй наступниці. Цього ж року на посаду бібліотекаря була призначена Загайнова Алевтина Федорівна.

З 1985 до 1999 року директором школи була Бардась Валентина Ісламівна, за сумісництвом вчитель англійської мови. У період із 1986 до 1987 року під керівництвом вчителя англійської мови Усенко Валентини Володимирівни та за підтримки директора школи, активно працював «КІД» («Клуб інтернаціональної дружби»). Кожне засідання клубу відбувалося у бібліотеці, фотозвіти про засідання учні відправляли своїм друзям до США. Алевтина Федорівна намагалася всіляко допомагати учням і надавала додаткову літературу про історію, традиції та культуру цієї країни.

Із 1999 року і до нині директором школи працює Бірюкова Валентина Сергіївна. Час її керівництва, на жаль, співпав із скрутним економічним становищем у нашій країні, але з 2009 року, шкільна бібліотека оснащена комп’ютером, принтером та доступом до мережі Інтернет, що дає чудову можливість своєчасно ознайомитися із останніми нормативними документами та новинками української й зарубіжної літератури.

Кiлькiсть переглядiв: 499